Da li tragate za posnim i vegetarijanskim receptima? Na pravom ste mestu! 🙂 Volim da spremam kuskus, jer se jako brzo sprema i jedna je od onih namirnica koje mogu dugo da stoje kada otvorite pakovanje. A da li znate odakle nam dolazi ova neobična namirnica?
Kuskus (couscous) poreklo vodi iz područja Magreb u severnoj Africi, a izmislili su ga Berberi. Najstariji zapis koji pominje ovu neobičnu testeninu — ako se ovo jedinstveno jelo može nazvati testeninom — je iz VII veka! Kuglice kuskusa se prave valjanjem zrna griza, i odatle mu i ime: berberska reč iz koje je couscous izvedenica bukvalno i znači “okruglasto”. Ova namirnica je jedan od glavnih sastojaka u severnoafričkoj kuhinji, a izuzetno je popularna u Francuskoj, gde su ga doneli i odomaćili Alžirci iz (tadašnjih) francuskih kolonija.
Varijanata kuskusa ima koliko ima i zemalja u kojima se on tradicionalno jede. U Maroku, Alžiru, Tunisu i Libiji kombinuju ga sa povrćem i halal mesom, ili ga jedu kao poslasticu na kraju obroka: slično kao slatki griz, kuvaju ga na pari nekoliko puta zaredom dok ne postane izuzetno lagan, a onda ga zaslade šećerom i mlekom, a zamirišu ružinom vodicom. U Maroku u slani kuskus dodaju skupoceni šafran, što mu daje karakterističnu jarko žutu boju. U Tunisu dodaju u njega harisu koja mu daje ljutinu, i služe ga kao prilog uz bilo koje glavno jelo (slično kao mi pire od krompira!), a riblji kuskus sa morskim plodovima, ili čak i sipom ili hobotnicom, i ljutim crvenim sosom, poseban je tuniski specijalitet. U Libiji ga ponekad služe sa kamiljim mesom, a u Egiptu ga pripremaju gotovo isključivo kao poslasticu, sa sušenim i koštunjavim voćem, cimetom i šlagom. Sve u svemu, kuskus je tako svestran da postoji milion različitih načina za njegovu pripremu!
U današnje vreme, kao što je slučaj i sa pastom, kugice kuskusa su dehidrirane da bi mogle da stoje duže, tako da je neophodno skuvati ga u ključaloj vodi. Dovoljno je da ga samo prelijete, promešate i ostavite da odstoji, a umesto vodom možete ga preliti i bujonom od povrća. Ako niste do sada nikada probali kuskus, možda će vas iznenaditi to što, uprkos tome kakav je kada je suv, skuvani kuskus je vrlo lagan i pahuljast. Kombinujte ga sa povrćem, mesom, sosevima, ili sa čime god da Vam padne na pamet, jer se (naravno uz odgovarajuće začine) slaže sa svime!
Zeleni kuskus sa pečenim povrćem
Sastojci:
- 2 tikvice isečene na pola po dužini na polumesece debljine 1 cm
- 1 crvena paprika očišćena i isečena na kocke debljine 2 cm
- 1 žuta ili zelena paprika očišćena i isečena na kocke debljine 2 cm
- 2 crvena luka isečena na pola pa na polumesece debljine 1cm
- maslinovo ulje
- 300 g kuskusa
- 1 limun
- morska so i mleveni crni biber
Za začinsko ulje:
- 50 g peršuna sa listovima i stabljikama grubo isečenim
- 50 g svežeg korijandera grubo isečenog (kao zamenu koristite peršun)
- maslinovo ulje
- 2 čena belog luka sitno iseckanog
- 1 limun iscedite sok i izrendajte koru
Priprema:
- Zagrejte rernu na 220°C. Obložite veliki pleh za pečenje pek papirom.
- Sipajte tikvice, papriku i luk u pleh. Pospite sa par kašika maslinovog ulja i začinite solju i biberom. Rukama promešajte povrće da bude obloženo uljem, pa ga rasporedite po plehu. Pecite oko 25 minuta ili dok ne porumeni lepo, po želji.
- Pripremite kuskus prema uputstvu na pakovanju, pa ga promešajte viljuškom.
- Da pripremite začinsko ulje koristite blender. Ubacite peršun i korijander sa dovoljno maslinovog ulja (par kašika bi trebalo da bude dovoljno) i sve lepo usitnite dok ne dobijete gustu i glatku smesu. Dobro posoilte (jer će ova količina soli da začini sav kuskus) i dodajte beli luk, sok od limuna i njegovu narendanu koru, i sve dobro usitnite. Prelijte kuskus uljem od začinskog bilja i dobro promešajte. Dodajte pečeno povrće i poslužite toplo ili na sobnoj temperaturi.

Prijatno!
Tražite još posnih recepata?
No post found!