Vlašac

Začin koji ispunjava svako jelo

Vlašac je višegodišnja biljka koja pripada porodici luka.

Luk Vlašac je zeljasta biljka koja se formira lukovice i koje može da naraste do 30-50 cm. Lukovice su vitke, duge 2-3 cm i široke 1 cm i one iz korena rastu. Listovi su šuplji cevasti, dugi do po čak 50 cm i prečnika 2-3 mm, veoma meke teksture, ali pre izbijanja cveta iz lista može izgledati tvrđe nego obično. Cvetovi su bledo ljubičasti, u obliku zvezde, široki su od 1-2 cm, i proizvedeni su u gustom cvatu od 10-30. 

Seme se proizvodi u maloj kapsuli sa tri ventila, koja sazreva uglavnom leti. Biljka doduše cveta od aprila do maja i u južnim delovima i u junu u severnim delovima.

Ovo je jedina vrsta Alliuma poreklom iz Starog i Novog sveta. Međutim, neki su tvrdili da je rasu pronađenu u Severnoj Americi trebalo klasifikovati kao A – schoenoprasum Var. sibiricum, mada to nije sasvim sigurno. Takođe su postojale i izutento značajne razlike među primercima: jedan primer pronađen je u severnom Mejnu, gde raste usamljeno, umesto u nakupinama, takođe na kojima se vide prljavo sive cvetove. Zanimljivo zar ne?

Zbog svojih sumpornih jedinjenja, ovi cvetovi su privlačni i pčelama. 

Iako je izutetno popularan u svetu insekata ipak je svoju pravu popularnost  stekao tako što se koristio mnogo u evropskoj kuhinji. 

Vlašac kao lekovit sastojak

Ova biljka pored toga što ima bogatu istoriju, takođe ima i antitumorska, antimikrobna, antiproliferativna, antioksidativna i hipolipidemijska svojstva. Naravno, sam Vlašac ima slabiji efekat u poređenju sa belim lukom i to je verovatno glavni razlog njegove ograničene upotrebe kao lekovite biljke. Bitno je spomenuti da sama upotreba ovog začina blagotvorno deluje na cirkulatorni sistem i pritom pomaže u snižavanju krvnog pritiska.

Vlašac bi trebalo da se poslužuje u malim količinama, a nikad kao glavno jelo. Doduše, retko se može naići na njegove negativne efekte, ali svakako prekomerno konzumiranje može da naškodi. Pored toga što je bogat vitaminima A i C, bitno je koristiti umerenu količinu.

Sam Vlašac ima brojne nazive, ali odakle zapravo započinje istorijski uticaj ovog začina? Poznato je da se gaji u Evropi od srednjeg veka (peti do 15. veka), iako upotreba samog Vlašca datira 5000 godina unazad. Ova čudesna biljka koja nam pruža interesantan šmek i koja nas hrani dugo može biti od velike koristi za našu dušu i telo.

Bitno je napomenuti da ova vrsta biljke u hladnim krajevima odumire, a novi listovi se pojavljuju tek rano u proleće. 

Luk Vlašac koji počinje da izgleda staro može se smanjiti na čak oko 2–5 cm. Tokom berbe potreban broj stabljika ove biljke treba odseći do samog podnožja. Tokom sezone rasta, biljka kontinuirano obnavlja lišće, omogućavajući kontinuiranu berbu.

Kako ga možemo spremiti?

Stabljike ove biljke su obično usitnjene i najčešće se koriste kao sam ukras ili kao dodatak ukusu jela, ali su relativno dobri za sve. Njihov ukus se dobro uklapa sa bilo kojim slanim jelima, a njihova vesela zelena boja takođe dodaje vizuelnu privlačnost. 

Ako ih prerano dodate u jelo obično mogu da uvenu, stoga pripazite na svoju dekoraciju pre nego što odlučite da dodate ovaj luk u vaše jelo.

Kakav ukus imaju?

Generalno, ukus samog Vlašca nije tako oštar i izražen kao luk i na primer, verovatno vam neće ostaviti dah od luka, a ljudima koji ne vole luk obično ne smeta ukus. Topla preporuka je da bi se najbolje upoznali sa ovim sastojkom je da se proba par recepata koji su ukombinovani sa ovom veoma zdravom biljkom, poput Kroketa od krompira sa sirom i Vlašcem i umakom od grčkog jogurta koji može da se pročita ako kliknete ovde.

Naravno to nije jedini recept koji krije Vlašac kao jedan od glavnih sastojaka, tu takođe imamo i Pogačice sa feta sirom i Vlašcem i pripremu za ovaj recept možete da pronađete jednim klikom ovde.

Sve ostalo što će Vam biti potrebno za ove pogačice jeste nabavka ovih ostalih sastojaka:

Sastojci:

  • 100 g hladnog putera
  • 80 g čedar sira
  • 80 g feta sira
  • 200 g belog brašna
  • prstohvat soli
  • 100 ml kisele pavlake
  • ½ kafene kašičice semena crnog kima po želji
  • 2 iseckana mlada luka ili dve veze iseckanog vlašca
  • 1 jaje za premazivanje

Još zanimljivih kombinacija sa Vlašcem možete da dobijete ako se uigrate sa ukusima i ostalim začinima. Vlašac može i da se gaji i ne mora da bude kupovni. Ako volite da gajite biljke i da imate sveže sastojke onda i Vlašac može da bude deo vašeg svakodnevnog jela i na dohvat ruke. Možete da ga gajite na terasi u sakskiji ili u samom dvorištu.

Čuvanje?

Sveži vlasac trebalo bi čuvati u frižideru ako je umotan u papirnati ubrus ili  papirnu/plastičnu kesu koja se može zatvoriti oko nedelju dana. Stabljike se takođe mogu iseći i zamrznuti, pa posle iskoristiti po potrebi.  Mogu i da se zamrznu celi, bilo da ih kupujete ili berete sami. 

Takođe možete produžiti životni vek samog Vlašca  i cvetova Vlašca tako što ćete stvoriti složeni maslac, umotati ga u voštani papir i pritom samo zamrznuti. Zatim možete da isečete komade i naravno po potrebi za vaše recepte. Ako vam se čini da je to previše posla, jednostavno odsecite nekoliko kašika vlasca u posudi za led i napunite ga vodom ili uljem. Zamrznite za kasniju upotrebu u receptima.

Luk Vlašac kao najmanji i najosetljiviji član porodice luka je na vrhuncu sezone između Novembra i Marta.

Zašto je vlašac dobro jesti

  • Luk vlasac je dobar izvor vitamina A (važan za rast i razvoj i održavanje imunološkog sistema) i C (potreban za rast i obnavljanje tkiva u telu) i sadrži vitamin K (važan za pomoć u zgrušavanju krvi) .
  • Takođe sadrže minerale kao što su kalijum (koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska), mangan (uključen u regulaciju funkcije mozga i nerva), magnezijum (uključen u regulaciju rada mišića, srca i nerva i održavanje kostiju jakim) i kalcijum.
  • Luk vlasac sadrži dijetetska vlakna, koja su važna za zdravo crevo.
  • Energija – 100 g vlasca daje 110 kJ.

Kako se koristi

  • Krompiru dodajte pun ukus – pecite krompir sa malo putera dok ne omekša, zdrobite da bude krupni, a zatim dodajte mleveni beli luk, seckani vlasac, malo putera, so i biber i prelijte pre služenja.
  • Napravite ukusni pesto – pomešajte iseckani beli luk, razrezane bademe i koricu limuna sa mlevenim, prepečenim semenom korijandera, a zatim mešajte u procesoru hrane sa seckanim lišćem bosiljka, rukole i origana i na kraju dodajte parmezan i seckani vlasac pre nego što servirate govedinu na žaru. ili mešanje kroz testenine.
  • Pokušajte sa pečenom, punjenom piletinom – napunite pileća prsa mešavinom seckanog vlasca, krem sira i mlevenog belog luka, a zatim ispecite i poslužite uz zelenu salatu ili povrće.

Saveti i činjenice

  • Jedinjenja sumpora u Vlašacu odbijaju insekte i štetočine u bašti, iako cvetovi Vlašaca privlače pčele.
  • Cvetovi ljubičastog luka Vlašaca suše se i koriste u ukrasnim buketima.
  • Rumunski Cigani verovali su da će vešanje osušenih svežnjeva Vlašaca oko kuće pomoći u sprečavanju bolesti i zlih duhova.
  • Drevni Rimljani su verovali da Vlašac može da pomogne upalama grla i opekotinama od sunca i da poveća krvni pritisak.

Probajte da dodate Vlašacu vaše jelo ili kao  kombinaciju, nećete zažaliti!  Jedna veoma mudra i stara izreka kaže da – „Kuvar čijoj salati od krompira nedostaje Vlašac je kuvar kome nedostaje duša “.