Baba ganuš - Baba ghanoush meze

Kako da napravite najbolji baba ganuš

Baba ganuš (Baba ghanoush) vodi poreklo sa blikog istoka, iz regiona koji su stari Rimljani zvali Oriens, odakle je nama došao izraz Orijent. Iz istog područja koje nam je podarilo domaće klasike poput baklave, alve i turske kafe, kao i kod nas skorije popularizovanih đakonija kao što su falafel, tahini, humus i tabule, dolazi ovo neverovatno ukusno meze — a jako je jednostavno za pravljenje! Ime na arapskom jeziku znači “razmaženi tata”, ali je do dana današnjeg nepotvrđeno da li se “baba” odnosi na osobu-tatu, ili na patlidžan, takoreći tatu mnogih jela bliskoistočne kuhinje. U produžetku imate i video za ovaj najbolji baba ganuš.

Postoji nekoliko nedoumica kada je u pitanju baba ganuš. Prva je: da li grilovati ili peći patlidžan? Tradicionalna verzija jela uključuje grilovan patlidžan, da bi “meso” patlidžana imalo blago dimljen ukus i mekanu teksturu, ali pečenje u rerni je odlična alternativa.

Ja nemam gril pa sam pekla patlidžan, i opet je divno ispalo, tako da vam gril nije neophodan za pripremu ovog baba ganuša. Leti, kada spremate roštilj, možete ceo plavi patlidžan ispeći na roštilju, kako bi poprimio gorepomenuti dimljeni ukus, po čemu je vrlo poseban, ali kada niste u mogućnosti ovaj recept je takođe savršen!

Kako bih postigla taj ukus grilovanog patlidžana, ja sam ga prepolovila i tako pekla. Ako ih pečete prepolovljene, takođe ćete skratiti vreme pripreme a i nećete morati da se plašite da će vam patlidžan eksplodirati u rerni! Ako ga začinite dimljenom alevom paprikom, dobićete dodatnu dozu „dimljenosti“, po čemu je ovaj umak karakterističan. Ja sam koristila De la Vera dimljenu papriku iz SpiceUp shop-a.

Pecite patlidžane dok ne omekšaju potpuno, jer ćete tako sigurno dobiti sastojke intenzivnog ukusa, a tekstura umaka će biti savršeno kremasta. Kada vidite da su patlidžani omekšali i počeli da gube originalni oblik, slobodno možete da ih okrenete i izvadite sredinu.

Klasični baba ganuš je uvek veganski, bezglutenski i bez orašastih plodova. Sve to ga čini odličnim predjelom za goste koji imaju poseban način ishrane! 🙂

Baba ganuš koji Vam je preostao se može držati u vakuumskoj posudi u frižideru i do četiri dana (što se mene tiče, najukusniji je svež, ali nekima se pak sviđa više kada odstoji dan ili dva). Ja volim da poslužim svoj baba ganuš na sobnoj temperaturi, ali neki ga više vole hladnog, tek izvađenog iz frižidera, tako da, služite ga kako Vama odgovara!

Predlog za serviranje: ugrejani tostirani hleb, pita hleb, domaće lepinje, štapići šargarepe, paprike, i krastavca.

Baba ganuš

Sastojci:

  • 2 do 3 plava patlidžana srednje veličine
  • 30 g tahinija
  • ¼ kafene kašičice kumina po ukusu
  • ¼ kafene kašičice dimljene aleve paprike ja sam koristila de la Vera srednje ljutu iz SpiceUp shop-a
  • 2 supene kašike soka od limuna po ukusu
  • 30 ml ekstra devičanskog maslinovog ulja i dodatno za premazivanje patlidžana
  • 2 kafene kašičice seckanog peršuna i dodatno za ukrašavanje
  • 2 čena belog luka srednje veličine, sitno izgnječenih presom
  • ¾ kafene kašičice soli po ukusu
  • prstohvat aleve paprike za ukrašavanje
  • peršun i nar za ukrašavanje po želji

Priprema:

  • Zagrejte rernu na 220-230°C i stavite jelo na gornju trećinu rerne. Stavite papir za pečenje na pleh da se patlidžan ne bi zalepio. Patlidžan prepolovite po dužini i posolite, zatim ga ostavite da odstoji petnaestak minuta da ispusti gorčinu. Nakon toga ga prebrišite ubrusom i premažite ga uljem. Poređajte ga postavlajući isečene polovine nadole.
  • Pecite patlidžan dok mu sredina potpuno ne omekša, a kožica ne počne da se „urušava“ na unutra oko 35-40 minuta. Možda će Vam biti potrebno malo duže ako ste uzeli jedan veći patlidžan. Ostavite da se patlidžan ohladi nekoliko minuta. Kašikom izvadite sredinu i ostavite koricu.
  • Postavite cediljku iznad veće posude, a zatim sredinu stavite u cediljku. Ako upadne neki deo kožice, bacite ga. Treba da ocedite patlidžan što je više moguće. Da biste to uradili, ostavite ga da se cedi neko vreme i dobro ga promešajte.
  • Uklonite svu tečnost koju je patlidžan pustio i obrišite posudu. Dodajte tahini, dimljenu alevu papriku i kumin, i energično umešajte viljuškom dok se sve ne sjedini. Zatim dodajte maslinovo ulje i limunov sok i neprekidno mešajte. Nastavite da mešate dok smesa ne dobije bledu boju i vlakna plavog patlidžana se ne pokidaju.
  • Umešajte peršun i beli luk. Začinite po ukusu sa još soli (ja obično još dodam ¼ kafene kašičice) i još limunovog soka, ako volite kiseliji ukus.
  • Prebacite baba ganuš u činiju za salatu i malo poprskajte maslinovim uljem. Takođe, pospite ga s malo peršuna i aleve paprike. Servirajte sa prilozima po ukusu. Baba ganuš se savršeno slaže i sa sendvičima!
Baba ganuš

Prijatno!


Volite li namaze?

Brzi recept za humus od leblebija

Brzi recept za humus

Humus nam dolazi sa Bliskog istoka i postoje razne varijante, zapravo, svaka zemlja ima svoju….
Persijski namaz sa grčkim jogurtom, spanaćem i sumakom

Persijski namaz od spanaća

Persijska kuhinja je dosta slična našoj, najviše koriste sušene začine, a od svežih najčešće peršun….

Ostavi komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Polja koja se moraju popuniti označena su zvezdicom *.

Ocena recepta




*