Na našem medenom mesecu koji smo proveli u Maroku, prvo jelo koje smo imali priliku da probamo bila je marokanska piletina i upravo vam o njoj danas i pišem. Medeni mesec i naše putovanje za Maroko je počelo turbulentno!

Ovde vam pišem našu priču i delim sa vama recept koji često spremam! Marokanska piletina će vam probuditi sva čula i odvesti vas u sunčani Maroko. Prvo se naša ćerka razbolela i nas dve smo završile u Tiršovoj tačno dan pred naš put. Sumnjali su na moguću upalu pluća, ali se na kraju ispostavilo je da je samo bio jedan jači virus. Nakon veoma “ludog” vikenda u bolnici, naša ćerka Ema se brzo oporavila i mi smo se vratili kući. Naše isplanirano putovanje za Maroko smo zbog naših ne tako planiranih okolnosti morali da odložimo za naredni mesec. Pored velikog razočarenja i bolesti, neslavno smo prošli i sa refundiranjem za plaćeni put, jer je naše putovanje otkazano manje od 24h od planiranog polaska i tako smo morali duplo da platimo. Eh, i tako vam kazem nista nije medeno krenulo sa ovim nasim putem…Ovaj momenat nas je naučio da ne možemo uvek sve da isplaniramo kako baš sve mi to zamislimo, pogotovo ne ako imamo naše mališane.
U aprilu mi smo konačno krenuli na taj dugo iščekivani medeni mesec! Ne sećam se da li sam spomenula da smo na medeni mesec išli pre samog venčanja i možda je čak taj sam čin bio dovoljan da sami sebe izbaksuziramo! Elem, sleteli smo u Maroko i crkli smo od sreće da nam se put ipak ostvario. Kada smo stigli u hotel, na recepciji su nas poslužili njihovim tradicionalnim čajem od nane sa šećerom. Ovaj novitet za nas bilo je prijatno iznanađenje i lepo nas je osvežio i povratio posle napornog puta. Baš ono što nam je trebalo!
Nisam mogla da dočekam da se uputimo na njihove bazare i da se izgubimo u svim tim divnim bojama začina, ćilima, kožnih papuča, torbi i raznoraznih tradicionalnih drangulija koja ova zemlja sa ponosom prodaje. Naravno, cenkanje je obavezno, to je deo tradicije, kao i u većini severnoafričkih zemalja! Nakon višesatnog cenkanja po sukovima, ogladneli smo i svratili smo u obližnji restoran koji su nam preporučili. Prvo jelo koje smo imali priliku da probamo bio je veoma poznati marokanski pileći tažin i upravo vam o njemu danas pišem.
Tažin je zemljana kupasta posuda u kojoj se spremaju jela. Možda ne tako slavna tajna o ovome je baš u tome što se sprema na tihoj vatri. Jednostavno, svaki od tažina je poseban na svoj način i zavisi baš od vaše pripreme. Drugi tažin koji smo probali u Marakešu je bio jagnjeći, i jako nam se dopao. Pored ova dva, pravi se još i od junećeg mesa i tajna je naravno u začinima. Nekada se dodaju masline, paradajz, a u neke i slatke note suvih šljiva i kajsija, baš kao u mom današnjem receptu. Takođe, postoji i vegetarijanski tažin koji se pravi sa dosta povrća i začina.

Nekoliko saveta:
Ja sam u ovom jelu koristila začin baharat koji je mešavina raznih začina (paprika, crni biber, korijander, kurkuma, cimet, piment, crni kardamom, karanfilić, oraščić) i jedan je od mojih omiljenih. Možete ga potražiti u Spice Up shop-u. Ako nemate ovaj začin, kao zamenu možete koristiti mešavinu 2 kašičice mlevenog korijandera, 2 kašičice mlevenog kumina i jedne kašičice mlevenog cimeta.
Pošto ovo jelo ima bolji ukus kada se napravi dan unapred i podgreje, veoma je korisno kada vam neko dolazi na večeru. Možete ispoštovati marokansku tradiciju i poslužiti piletinu sa kuskusom ili sa salatom od kuskusa sa narom, fetom i nanom koju sam nedavno objavila, ali ovo jelo se odlično slaže sa pirinčem, kao i sa krompir pireom.
Kako je vama ispala ova marokanska piletina i sa čim ste je vi poslužili? Podelite sa mnom na društvenim mrežama i označite me u objavi @kruskeisir ili mi pošaljite slike u inbox! 🙂
Marokanska piletina
Sastojci:
- 1 kg pilećih bataka i karabataka
- so i mleveni crni biber
- 2 kašike maslinovog ulja
- 1 veliki crni luk grubo iseckan
- 20 gr svežeg đumbira narendanog
- 2-3 kašičice začina baharat
- 1 konzerva iseckanog paradajza
- 2 velika čena belog luka sitno iseckana
- 1 kašika meda
- 450 ml pilećeg bujona
- 75 gr sušenih kajsija isečenih na četvrtine
- 75 gr suvih šljiva isečenih na četvrtine
- 1 limun narendana korica
- 4 kašike peršuna za posipanje grubo isečenog
Priprema:
- Začinite piletinu biberom i solju i zagrejte ulje u većoj šerpi na srednje jakoj vatri i pržite piletinu (kožurica da bude okrenuta na dole) u dve ture dok ne porumeni sa obe strane. Izvadite iz posude na veliki tanjir i ostavite po strani (kožuricu možete kasnije skinuti)
- Dodajte crni luk i djumbir u ulje u dublji šerpu i pržite dok ne omekša na tihoj vatri 5 minuta, mešajući često i grebući dno posude da skinete preostale prionule delove piletine.
- Dodajte začine i pržite 2-3 minuta, mešajući sve vreme.
- Dodajte paradajz i pojačajte vatru na srednje jako. Dodajte beli luk i med i dobro promešajte. Dospite bujon i pustite da provri, mešajući često. Vratite piletinu u posudu zajedno sa svim sokovima koji su se skupili na tanjiru.
- Isecite kajsije i suve šljive i narendajte limunovu koricu i ubacite u šerpu. Pritisnite piletinu i voće da ih potopite u sos.
- Pokrijte i pustite da se krčka na srednje do slaboj vatri jedan sat ili dok piletina ne omekša i skuva se skroz. Povremeno podignite poklopac i proverite kako izgleda, prevrćući piletinu da se postarate da se ravnomerno kuva.
- Poslužite odmah i preko pospite iseckanim peršunom i kuskusom!


Poštovana Zorice
Jako su vam lepi recepti.Bila sam u Maroku ove jeseni i bilo nam je prelepo.Isprobacu vaše recepte a imam i tagine koji mi “sedi “ u kredencu oko 10 godina.
Lep pozdrav
Sandra
Hvala puno draga Sandra, mnogo mi je drago da Vam se svidjaju! Ukoliko Vam se svidela marokanska kuhinja, onda obavezno isprobajte recept za Marokansku piletinu sa bloga. Lep pozdrav, Zorica