Mi ga u kući zovemo “ragu” sos, ali možda je poznatiji kao bolonjeze, paštašuta… Svako već ima svoj naziv. Ragu sos je mesni sos koji je nastao u Italiji u 18. veku. Svaka regija, da ne kažem svako selo, ima svoj recept, ali osnovni sastojci su mleveno juneće meso, crni i beli luk, crveno vino i sveže začinsko bilje. Ali pored ovih sastojaka, često ćete naići na recepte gde se dodaju šargarepa i struk celera.
Meni je svekrva, koja je sa severa Italije, dala ovaj ragu i testenina recept i naučila me kako se kod njih u kraju sprema domaći mesni ragu sos i domaća pasta. Sve trikove koje me je naučila Vam prenosim! Moram biti iskrena da ja u našoj kući i ne stižem da spremam testeninu, jer je za to zadužen moj muž, koji je polu-Italijan, ali zato vrlo je često jedemo. Volim miris sveže ubranog ruzmarina iz moje bašte i crvenog vina koji se širi po kući, dok spremamo ovo jelo. Jel ste se pitali kako da napravite domaću testeninu ili je redovno pravite? Koji su Vaši trikovi?
Ragu i testenina je nešto nenadmašivo! Hajde da počnemo sa samim sosem. Evo, pišem Vam nekoliko opštih pravila:
Gušći sosevi idu uz krupniju testeninu, a ređi uz tanju. Ovo je više neki savet nego pravilo. Ima i izuzetaka, pa tako, na primer, tagliatelle odlično idu sa ragu sosem.
Testenina se uvek meša sa sosem. Ne treba da kuvanu testeninu servirate na tanjir, a zatim prelijete sosem. U tom slučaju, ona bi se osušila, zalepila i bila neukusna. Pre serviranja zato pomešajte testeninu i sos u činiji.
Sos je u suštini prilog, i nikada ne treba da ga ima previše. Italijani koriste dosta manje količine sosa od nas, Srba. Oni zapravo vole baš testeninu, a ne samo ukus sosa. Dobar primer klasičnog jela u kom uživaju širom Italije je „Pasta in Bianco“: testenina sa malo maslaca, ulja i parmezana preko.
Ako, pak, nemate volje ni želje da spremate domaću testeninu, kupovna je sasvim u redu! I mi je često koristimo. Skoro sam probala ručno rađenu testeninu sa jajima koje pravi “Moje gnezdo” i toplo Vam je preporučujem. Sada ima da se kupi i u Hipermarketu u Mercatoru ili možete direktno poručti na sajtu.
Ako niste znali, testenina je najbolja hrana koja će sprečiti mamurluk ili ublažiti njegove simptome. Naročito jelo Aglio, Olio e Peperoncino. Ono je jednostavno i sastoji se od špageta (bavette) začinjenih uljem, belim lukom i svežim čilijem. Još samo izdašna količina parmezana i sve je spemno! Ragu i testenina recept je idealan kako za ručak tako i večeru. Inače, ovo je omiljena pasta moga supruga! Posle ovako lepog ručka ili večere, valja se zasladiti sa jednom Italijanskom poslasticom-naravno u pitanju je Tiramisu koji često pravim i ovo je originalni recept. Ako probate neki od recepata, obavezno mi javite utiske i ostavite komentar u produžetku!
Domaće Taljatele
Sastojci:
- 400 g brašna tip 400 kod nas, u Italiji se koristi tip “00”
- prstohvat soli
- 3 jajeta ako želite nešto žuće testo, dodajte žumanca
Priprema:
- Oblikujte brašno poput vulkana, tako da napravite udubljenje u sredini. Dodajte prstohvat soli. Dodajte jaja u “krater” odnosno u sredinu i zatrpajte brašnom.
- Dodajte vodu kako biste dobili željenu gustinu i umesite testo. Kznaćete kada da stanete, jer testenina treba ada vam postane glatka i svilenkasta.
- Testo oblikovano u lopticu umotajte u plastičnu foliju i ostavite u frižider 20-30 minuta.
- Uzmite lopticu veličine pomorandže i prstima je oblikujte da postane ravna. Provucite testo kroz mašinu za pavljenje testenine podešenu na najveću širinu nekoliko puta. Zatim, nastavite sa sledećom manjom širinom. Ja sam za taljataele koristila širinu broj 2. Uvek ga presavijte tri puta i okrenite. Ponavljajte dok ne dobijete dugačak, jednak list testenine. Oko pet do šest puta. Uvek dodavajuci po malo brašna. Sveża testenina se jako brzo suši, pa je što pre isecite na želejnu dužinu.
- Ređajte svežu testeninu na mokru krpu, kako bi zadržala vlažnost.
Napomena:
Obavezna pravila kada je kuvanje testenine u pitanju
- Velika posuda
- Dosta vode
- Dosta soli
- Probajte vodu, mora da bude slana
- Neka provri pre nego što dodate testeninu
- Ne treba stavljati ulje u vodu
- Ne možete samo da sve ubacite u lonac i pustite da se samo spremi. Povremeno lagano promešajte. I testenina zaslužuje malo ljubavi!
- Kada je cedite, ostavite malo vode sa strane. Možda ćete pošto je pomešate sa sosem hteti da on bude malo ređi.
Ragu sos
Sastojci:
- 400-500 g mlevenog junećeg mesa
- 1 velika čaša crnog vina i još jedna za piće za Vas dok spremate sos!
- polovina do 2/3 flaše paradajz pirea bez dodatka začina
- 1 veliki crni luk
- 3 grančice ruzmarina samo listovi sitno iseckani
- 1 veliki čen belog luka ili 2 manja
- parmezan narendati preko svake porcije
- so i biber
Priprema:
- Zagrejte malo ulja u težem tiganju. Ne mora da bude vrelo. Propržite meso dok ne potamni.Nastavite da mešate, ali ne konstantno. Neka se zaprži i pomalo zalepi za dno tiganja. Zatim dodajte veliku čašu vina i poklopite. Ostavite 3-4 minuta da meso omekša. Sklonite poklopac i sačekajte da skoro sva tečnost ispari.
- Dodajte krupno isečen crni luk i sitno isečene ruzmarin i beli luk. Začinite solju i biberom. Energično mešajte 2 minuta.
- Dodajte paradajz pire, ali ne mnogo. Ne treba da izgleda previse crveno.
- Dodajte pola čaše vode da ogrezne ukoliko je potrebno. Smanjite vatru i kuvajte 1,5-2h sve vreme pazeći na jelo. Povremeno promešajte, probajte i dodajte još soli ili vode po potrebi. Kad sos bude gotov i skroz ukuvan, dodajte taljatele i drugu testenini i odmah posližite. Obavezno narendajte parmezan preko! Ja više volim onaj u komadu, koji sama narendam, nego iz kesice.